Blog

Hektický, bláznivý, zábavný, okouzlující, ale i únavný, přeplněný a hlučný, to všechno a ještě mnohem víc je Amsterdam. Já vám teď ale chci představit i další místa svérázného Nizozemského království, které je narozdíl od Amsterdamu upravené, čisté a spořádané, s políčky a pastvinami srovnanými jak podle pravítka, s rozkošnými vesničkami i městečky a s nekonečným písčitým pobřežím bouřlivého Severního moře.

Rychlá, efektivní a hustá železiční síť bude pro vaše výlety nejspolehlivějším dopravcem. Kam nejede vlak, tam se většinou dá dostat autobusem. Své cesty si naplánujte s pomocí webu/aplikace 9292, ale i Google Maps je dobrým pomocníkem. Pro výpravy do blízkého okolí města se dá využít výhodná jízdenka Amsterdam Region Travel Ticket, která kombinuje městskou dopravu s vlaky a autobusy, na webu visí přehledná mapka.

Většinu z navrhovaných výletů zvládnete během jednoho dne, některá z míst se dají dokonce naplánovat a spojit do jednodenní výpravy. Vůbec nevadí, že jste možná nezkušení cestovatelé a nebo neumíte moc dobře anglicky. Celý systém veřejné dopravy je přehledný a navíc vám opravdu každý trpělivě a ochotně poradí! 

Texty nejsou přehnaně dlouhé, jde zejména o tipy na místa, kde jsem byla a líbilo se mi tam. Pokud budete mít zájem o víc informací, stačí zapátrat přes Google. Modrou barvou jsem pro vás označila proklikávací odkazy.

Fotografie z popisovaných míst najdete na mém Instagramu a Facebooku.

Tento blog plánuji aktualizovat a rozšiřovat a uvítám i tipy od vás moji milí čtenáři! Napište mi!

Tak a teď už hurá na výpravu za dobrodružstvím a za poznáním! Nejdřív zamíříme severně od Amsterdamu do míst proslavených rybolovem, sýrovými trhy a lodním průmyslem.

Poloostrov Marken byl původně izolovaný ostrůvek v mořské zátoce Zuiderzee asi 20 km severovýchodně od Amsterdamu, který vznikl během prudkých bouří v Severním moři ve 13.století. Marken brzy osídlili ošlehaní, otužilí rybáři, kteří každoročně čelili ledovému větru a rozbouřeným vlnám. V roce 1916 dokonce smetla celý ostrov obrovská bouře. Pravidelné záplavy skončily po vybudování hráze Afsluitdijk v roce 1932. Obyvatelé se sice po uzavření obrovské mořské zátoky přestali vody obávat, ale skončila tím i jejich jediná rybářská obživa. V roce 1957 byl Marken propojen s pevninou hrází a stal se snadno přístupným poloostrovem. Zachovaná architektura, typické lidové kroje i tradiční životní styl rybářů začaly přitahovat etnografy a turisty. Ostrov je dodnes trvale osídlený a žije zejména z turismu.
Nejtypičtější jsou dřevěné domy postavené původně na kůlech, aby byly obytné místnosti chráněné před záplavami. Nyní už jsou přízemí vyzděná, ale na vzhledu domů je stále patrný původní styl. Najdete zde i malebný přístav plný hospůdek, kostelík obklopený spletí uzounkých uliček i půvabný maják na špici poloostrova.
Marken je rozhodně jedním z velmi přitažlivých cílů jednodenních výletů z města. Dostanete se sem nejsnadněji autem, autobusem MHD, nebo na kole.
Doporučuji v přístavu sednout na přívoz a pokračovat lodí dál do hezkého Volendamu. Odtud se do Amsterdamu můžete vrátit autobusem, nebo si cestu prodloužit o návštěvu mého oblíbeného Edamu.

Městečko Edam založené ve 12. stol leží 20 km severně od Amsterdamu. Poloha v ústí řeky do mořské zátoky předurčila zdroj bohatství města a tím byl lodní průmysl, obchod a díky okolním pastvinám i sýry. Najdete zde 27 mostů, krásnou loděnici a jedno z nejhezčích hofjes (ubytovny pro chudé) v zemi. Kanály lemují původní domy bohatých obchodníků, žádný není stejný, každý má svou historii a spousta z nich je kulturní památka. Rozhodně nesmíte minout výjímečný kostel Grote Kerk, kde vás po požádání pustí i na vyhlídku na kostelní věži. Za návštěvu stojí i městské muzeum na náměstí a radnice, kde sídlí informační centrum. Nejznámější místní atrakcí je sýrový trh, který tady oživují každou středu v červenci a srpnu. Pokud máte zájem o vojenskou historii, pak navštivte zdejší vojenskou pevnost. Edam je poklidné a velice půvabné městečko, které skrývá nejedno pohádkové zákoutí. Dostupné autem, nebo autobusem MHD.

Skanzen Zaanse Schans připomíná pravděpodobně nejstarší průmyslovou zónou v Evropě. V 17. století v této oblasti fungovalo až tisíc větrných mlýnů a zpracovávalo se tady snad všechno, co vás napadne. V současnosti ve skanzenu můžete nahlédnout do několika funkčních dřevěných mlýnů, kde se dodnes zpracovává dřevo, koření, z arašídových ořechů se v jednom z mlýnů lisuje voňavý olej. Melou se zde dokonce minerály, které se přidávají do směsí na barvy pro malíře. Bude se vám zaručeně líbit i ve starobylé cukrárně a určitě vás překvapí vůbec první obchůdek dodnes známého řetězce supermarketů Albert Heijn. Další typické dřevěné domky skrývají tajemství výroby dřeváků, čokolády a nebo sýrů. Skanzen je i přes množství turistů okouzlující, fotogenický a provede vás napříč staletími s vtipem a lehkostí. Z Amsterdamu se do skanzenu dostanete vlakem, autobusem, nebo i na kole.

Půvabné městečko Haarlem je z Amsterdamu vzdálené pouhých 15 minut jízdy vlakem. Haarlem stojí za návštěvu pro svou milou a pohodovou atmosféru, která po hektickém Amsterdamu rozhodně osvěží! Nadšení budete ze spletitých uliček, vodních kanálů, milých domečků, rozkvetlých dvorků, útulných kaváren a hospůdek...
Na hlavním náměstí se hrdě tyčí nádherná katedrála z konce 14.století zasvěcená patronovi města sv. Bavonovi. Uvnitř kostela vás ohromí mimořádná dřevěná klenba a řemeslné varhany od Christiana Müllera z roku 1738. Zahrál si na ně i desetiletý Mozart! Mezi hlavní atrakce Haarlemu patří galerie malíře Franse Halse (1572 - 1666) a nebo nejstarší holandské muzeum Teylers Museum otevřené pro veřejnost od roku 1784! Skrytým tajemstvím městečka je 21 hofjes neboli dvorků, které původně sloužily jako ubytovny pro chudé a dnes jsou přestavěné na stylové bydlení. Z Haarlemu si můžete svůj výlet prodloužit na pobřeží Severního moře a popojet vlakem do Zandvoort aan Zee.

Městečko Zandvoort aan Zee na pobřeží Severního moře obklopené písečnými dunami je velmi oblíbený výletní cíl mezi obyvateli Amsterdamu. Za třicet minut pohodové jízdy vlakem se z centra města přenesete přímo na pláž. Skupinky přátel, rodiny s dětmi, partičky studentů, ti všichni míří k moři na nekonečné písečné pláže, ale i do rozmanitých hospůdek, které nabízí příjemný úkryt před případnou nepřízní počasí. Mně osobně se moc líbí mumraj na plážích, procházející se rodinky, pobíhající psiska, sem tam někdo projede na koni, nebo na kole. Všichni jsou zabalení do teplých bund, ale jejich bosé nohy hladí písek a studí mořská voda. Koupat se dá, ale voda je po většinu roku ledová. Určitě někdy na pláži Severního moře vyzkoušejte pouštění draků, nebo fotbálek. Kdo z vás rád chodí na procházky, ať vystoupí z vlaku už na zastávce Overveen. Po stezkách národním parkem Zuid-Kennemerland můžete skrz písečné duny projít až na pobřeží moře, vhodné i pro cyklisty. Unikátní je závodní automobilová dráha v písečných dunách, kde je od jara do podzimu možné nakouknout na závody rychlých aut.

Další moc fajn místa na pobřeží v okolí Amsterdamu jsou Noordwijk aan Zee a Bloemendaal aan Zee. Vzdálenější, ale moc hezké a mnohem míň turistické je Castricum aan Zee, Egmond aan Zee a Bergen aan Zee.

Do města Alkmaar, které leží 30 km severně od Amsterdamu, dojedete pohodlně vlakem a nejlepším dnem k návštěvě je pátek. Od března do září probíhá na hlavním náměstí tradiční páteční sýrový trh. Jde o zábavnou podívanou, která se tady v prakticky nezměněné podobě organizuje už 400 let. Pokud chcete mít dobrý výhled, je dobré být na trhu co nejdřív. Celé představení začíná přesně v deset hodin úderem zvonu, který odstartuje ochutnávání vystavených sýrů, následné dohadování o ceně, vážení a distribuci sýrů od prodávajícího ke kupci. Sýry se přenáší na dřevěných nosítkách, což zajišťuje tradiční cech nosičů. Všechna tahle načančaná paráda musí skončit v poledne a vy se můžete vydat na průzkum půvabných uliček s obchůdky a kavárničkami, nebo si dát oběd v některé z hospůdek na náměstí. Ve stáncích kolem trhu ochutnejte a nakupte vynikající sýr z místních farem. Velkolepý gotický kostel St. Laurentkerk nabízí prostor k odpočinku. V kostele se pořádají i polední koncerty zdarma, tedy ne každý pátek, ale možná budete mít štěstí a strávíte půlhodinku obklopení povznášejícím zvukem nádherných varhan. Nezapomeňte také zaklonit hlavu, objevíte neobvyklou dřevěnou malovanou klenbu.

Jižně od Amsterdamu se rozprostírá průmyslovější část země, historická jádra měst vás ale vtáhnou a okouzlí svou jedinečnou atmosférou.

Leidenu se narodil malíř Rembrandt a při procházce v leidenských uličkách protkaných vodními kanály můžete mít občas pocit, že jste se vrátili v čase do dob slavného mistra. Pokud se vám podaří najít malou pevnůstku De Brucht, naskytne se vám pěkný výhled na celé historické centrum. Leiden je sídlem nejstarší holandské univerzity a k návštěvě láká především univerzitní botanická zahrada nejstarší v Evropě, založená roku 1587. Jedinečné je také muzeum a výzkumné centrum Naturalis, které patří mezi světovou špičku. Za posledních 200 let místní vědci nashromáždili 40 milionů objektů a 300 tisíc knih. Vše se točí kolem přírody, biodiverzity a historie planety Země. Doporučuji zamířit do Leidenu v sobotu a levně nakoupit sýry, ovoce, zeleninu, oříšky a pečivo na trhu, který obtáčí historické centrum. Najdete tady i moc fajn kavárny a spoustu malých stylových obchůdků. Do Leidenu vyjeďte vlakem a můžete pak pokračovat dál do Den Haagu, nebo na pláž do Katwijk aan Zee.

Den Haag sídlo parlamentu, vlády, královské rodiny, Mezinárodního soudního dvora, Evropského patentového úřadu a velvyslanectví desítek zemí. Město právníků, politiků, úředníků a diplomatů – úplný opak rozjíveného a pestrobarevného Amsterdamu. Já navíc obdivuji, jak přirozeně se v Haagu snoubí moderní architektura s tradiční zástavbou. Všimněte si naříklad dostavby paláce Binnenhof, kde dnes sídlí parlament. A když se od paláce otočíte zády, otevře se před vámi neskutečný pohled na panorama moderních věží a klasicistních budov. Pro nás suchozemce je neobyčejným zážitkem jízda tramvají z centra až na pláž Severního moře do atraktivního přímořského střediska Scheveningen. Cestou můžete na chvíli přerušit, vystoupit u Madurodamu a projít se zmenšeným Nizozemskem. Za návštěvu stojí i skvělé umělecké galerie Mauritshuis, parádní Fotomuseum a Muzeum moderního umění. Obdivovatele aut nadchne Louwman Museum. Poklidný Den Haag vás rozhodně nudit nebude a kdyby ano, pak vás opět tramvaj dopraví dál do jednoho z nejkrásnějších nizozemských měst – do Delftu.

Historický Delft láká nejen na okouzlující starobylé centrum, ale i na typickou modrobílou delftskou keramiku. Navštivte některou z továren, kde můžete vidět umělce při práci. V kostele Nieuwe Kerk ze 14. století je umístěna hrobka královské rodiny. Rodný dům malíře Johannese Vermeera vám nabídne pohled do života autora slavného obrazu „Dívka s perlou“, originál je k vidění v haagském Mauritshuisu. Vskutku malebná je procházka v podivuhodně zachovalých uličkách podél vodních kanálů - grachtů.

Sýrové trhy můžete navštívit i v městečku Gouda, kde se tahle tradiční podívaná předvádí každý čtvrtek od jara do podzimu. Dějištěm je půvabné hlavní náměstí se starobylou budovou radnice a bývalou váhou sýra. Za návštěvu stojí také kostel Sint Janskerk s překrásnými vitrážemi.

Rotterdam si zaslouží dlouhé představení. Můj blog o tomto vyjímečném místě najdete tady.

Lokalita Kinderdijk nedaleko Rotterdamu nabízí možnost obdivovat krásnou krajinu ozdobenou 19 větrnými mlýny, které původně sloužily k odvodňování půdy. Vysoké stavby z 18. století jsou dodnes plně funkční a tato úchvatná a fotogenická památka UNESCO rozhodně stojí za vidění.

Utrecht patří mezi nejstarší města a byl ve středověku duchovním centrem Nizozemí. Díky své poloze se vyvíjel i jako nejdůležitější dopravní uzel země. Dnes toto místo tepe mladistvým, studentským rytmem zejména díky největší univerzitě v zemi. Supermoderní hlavní vlakové nádraží obklopené obřím obchodním centrem vás svou rozlohou ohromí, ale doporučuji se z něho co nejrychleji vymotat směrem do historického centra. Nejpůvabnější vodní kanál Oudegracht nabízí netradiční, ale velmi romantické posezení u vody ve snížené části pod úrovní ulice. Zaujme i gotická katedrála Dom jejíž střední část byla zničená při obrovské bouři v roce 1674. Dodnes zůstala 112 metrů vysoká věž stát odděleně od zbytku chrámu. Na nejvyšší věž Nizozemska můžete vystoupat po 465 schodech, zaslouženou odměnou bude nekonečný výhled, za jasného počasí prý lze dohlédnout až do Amsterdamu.

Moje další pozvánka na výlet zamíří do pevnosti Fort bij Vechten. Jde o jednu z největších obranných staveb na území Nizozemska a najdete tady skvělé muzeum, které interaktivní formou vysvětluje fungování celého systému. Nizozemsko nemělo nikdy moc silnou armádu a válečné dějiny nejsou nijak bohaté. To však neznamená, že by obrana maličké vodou protkané země byla zanedbaná. Holanďané jsou odjakživa známí mistrnou prací s vodním živlem a jejich um se projevil i v budování unikátního obranného valu země, který se soustředil zejména kolem měst Utrecht a Amsterdam. Architektonicky i krajinářsky vyjímečný projekt dokonale využil přirozeného vodního systému a velmi dobře dochovaná a udržovaná 85 km dlouhá linie a 46 vodních pevností je zaslouženě od roku 1995 na seznamu památek UNESCO. Tzv. nová vodní linie navazovala na starší obrannou soustavu a její výstavba začala v roce 1816. Podstatou celé obrany bylo, že se v případě ohrožení otevřou vodní stavidla podél celé linie a vznikne tak rozsáhlá vodní plocha, kterou pěší vojsko nedokáže přejít. Pečlivě byla zvolená i výška hladiny - 50 cm. Pokud by bylo vody míň, snadno by se dala přebrodit. Více vody by naopak umožnilo využití lodí, nebo vorů. Celá linie byla aktivována v historii pouze tříkrát a to za francouzsko – pruské války v roce 1870 a za obou světových válek. Výlet do pevnosti Fort bij Vechten je vhodný i pro rodiny s dětmi, muzeum bylo vyhodnoceno jako jedno z nejlepších v Nizozemí a jako velmi přátelské dětem.

Západním směrem se z Amsterdamu dostanete do oblasti provincie Flevoland vysušené a osídlené až v průběhu 20.století, ale najdete tu i místa mnohem starší než světoznámý Amsterdam.

V Čechách je docela známá další z linie vojenských vodních pevností - Naarden. Je zde totiž pochovaný český učitel a filosof Jan Amos Komenský a jeho muzeum s mauzoleem je veřejně přístupné. Nahlédněte určitě i do vyjímečně krásného kostela Grote Kerk na náměstí, kde také stojí socha Komenského od Vincenta Makovského a na jednom z domků u kostela objevte básničku v češtině. Příjemná je procházka po dokonale udržovaných zatravněných valech vojenského opevnění, které bylo vystavěno v 17. století ve tvaru dvanácticípé hvězdy.

Sousední městečko Muiden je atraktivní díky přístavu v ústí řeky Vecht a romantickému zámku Muiderslot z 13.století, který je obklopený vodním příkopem a krásnou zahradou. Z přístavu jezdí loď na ostrůvek Pampus. Toto velmi zajímavé místo uzavírá soustavu vojenských obranných pevností. Propojte návštěvu Naardenu, Muidenu a plavbu na Pampus do jednodenního výletu a rozhodně nebudete zklamaní.

Lelystad je mladé město vystavěné na vysušeném území, které bylo získáno po vybudování hráze a uzavření původní mořské zátoky. Mezi velké lelystadské atrakce patří Batavia Land, muzeum kde je představena historie celé oblasti a vysvětlena technologie odčerpávání vody a vznik nové půdy. Součástí komplexu jsou i loděnice, kde uvidíte repliky úspěšných dopravních i válečných historických lodí. Rekonstrukce plavidel tady probíhají co nejvěrněji technikám ze 17. století. Batavia Stad Fashion Outlet je oblíbený pro nakupování značkového oblečení. Luchtvaart museum Aviodrom je gigantická výstava 70 historických letadel, mezi nimiž objevíte například repliku Flyeru bratří Wrightů, nebo klasický Spitfire. Z výše popsaného vyplývá, že výprava do Lelystadu udělá šťastnou celou rodinu. Dostupné vlakem a autobusem.

Enkhuizen je jedním z malebným přístavů na jezeře Ijsselmeer. Původně před vybudováním hráze a uzavřením volného přístupu k moři zde byl důležitý rybářský přístav s velkými úlovky sleďů a sardelí. Zaniklý život rybářů a námořníků mapuje skanzen Zuiderzeemuseum, který je velmi autentický a naprosto kouzelný. V udírně se opravdu udí ryby, které můžete i ochutnat, mlýn přečerpává vodu, v dílnách se vyrábí lodní plachty, lana, v uličkách se na šňůrách suší prádlo...I když se musíte vydat trošku dál z Amsterdamu, vřele doporučuji a dá se zvládnout vlakem během jednodenního výletu.

Geithoorn najdete asi 130 km severovýchodně od Amsterdamu a výlet sem rozhodně stojí za to. Vesnička přezdívaná "Benátky Severu" je považována za nejkrásnější v Nizozemsku a to zejména pro síť vodních kanálů a obydlených ostrůvků – k některým domům se jinak než na lodi totiž nedostanete. Při projížďce pronajatou loďkou mezi rozkvetlými zahradami a typickými domky se ocitnete přímo uprostřed pohádkové idylky. Toto místo je až kýčovitě hezoučké, kdo nezažil, neuvěří. Dostanete se sem nejlépe autem, ale i vlakem a autobusem.

Groningen je rušné studentské město vzdálené od Amsterdamu asi dvě hodiny jízdy vlakem severním směrem. Dvousettisícový Groningen se ve školním roce rozroste o 40 tisíc studentů a celé centrum je díky tomu velmi živé. Rozmanité kavárničky, hospůdky a noční kluby tu najdete doslova na každém rohu. Dají se tu ale objevit i docela klidné uličky a opuštěná náměstí, kde se jakoby zastavil čas. Občas se tu cítíte, jak na konci světa a po pár krocích se naopak zapletete do hustého provozu cinkajících cyklistů řítících se na vás ze všech stran. Centru města zabírá pěší zóna, ale chodci jsou zde očividně v menšině oproti všudypřítomným cyklistům.
Důvodů k výletu do tohoto vzdáleného místa může být víc. Třeba hned vlakové nádraží, které patří mezi nejkrásnější v Nizozemsku. Naproti velkolepé secesní nádražní budově vás překvapí pohled na supermoderní slepenec Groninger muzea, kde pořádají zajímavé výstavy. Z Groningenu je to už jen kousek do oblasti Fríských ostrovů, o kterých plánuji napsat samostatný blog.

I já, velká obdivovatelka Amsterdamu a dalších nizozemských městeček, občas potřebuji vyrazit do přírody, což v Nizozemí není tak snadné. Jednou z mála možností, kam vyjet do přírody, je oblast písečných dun podél pobřeží Severního moře. Ale i vnitrozemí nabízí pár hezkých národních parků, které jsou ale obtížněji přístupné hromadnou dopravou, lepší je vyrazit autem a pokud můžete vzít sebou kola, pak to rozhodně udělejte.

Přírodní rezervaci Schoorlse duinen najdete mezi městečky Bergen a Schoorl asi 30 km severně od Amsterdamu. Zdejší duny jsou nejvyšší a nejširší v celé zemi. Na tu úplně nejvyšší 55,4 metrů vede dřevěné schodiště a je odsud nádherný výhled. Celá oblast je protkaná stezkami pro pěší, cyklisty a jezdce na koni, které vás provedou skrz vysázené lesy, vřesoviště i písečné části porostlé jen trávou. Pestrá flóra i fauna zahrnuje stovky druhů typických pro písčiny. Při jízdě na kole potkáte například několikrát značku - pozor na vyhřívající se ještěrky. Samotné mořské pobřeží je v celé rezervaci bez osídlení - k jediné zdejší pobřežní hospůdce se dostanete jen pěšky, nebo na kole. Na tabuli u vchodu získáte informaci, že teplota vody dnes je například 14°C (brrrr) a že šanci vidět tuleně máte 50%.
Romantický ráz krajiny doplňuje magické městečko Bergen - domov malířů, básníků, sochařů a spisovatelů. Úzké uličky lemované okázalými domky, luxusními auty, galeriemi, butiky a kavárnami vás dovedou až k zajímavému kostelu Ruïnekerk, jehož část je už z dob osmdesátileté války se Španěly v rozvalinách. Je tu nádherně, a to jak v dunách, tak mezi opečovávanými farmami i v rozkošných uličkách městeček. Život zde už po staletí určují živly moře a větru. Ale pokud sem přijedete v letní slunečný den, máte pocit, že jste se ocitli v klidném a pohodovém letovisku někde na jihu Evropy. Tento výlet je nejsnadnější autem, ale dá se zkombinovat i vlak s autobusy a kolo se sem taky hodí.

Národní park Veluwezoom založený v roce 1930 je nejstarší v Nizozemí a leží trošku ve stínu známějšího National Park Hoge Veluwe. Od Amsterdamu je Veluwezoom vzdálený 100km jihovýchodním směrem a patří mezi nejkrásnější místa, kam se v začínajícím podzimu v Holandsku vydat. Na rozloze 50 km² se střídají smíšené lesy s překrásnými solitéry buků i dubů na vřesovištích a sem tam problesknou i písčiny. Potkat zde můžete divočáky, jeleny, ovce i koně. Charakteristickou zvláštností tohoto území je kopcovitý ráz, který vznikl už v době ledové účinkem tajících ledovců. Nejvyšší bod celé oblasti "Signaal Imbosch" měří 109,9 m a je odtud výhled až do asi 20km vzdáleného Německa. Jako výchozí bod se hodí populární Posbank. Z parkoviště u Paviljoen Posbank vede moc hezká pěší cesta přes nádherné a rozlehlé vřesoviště. Vřele doporučuji, vydejte se sem nejlépe začátkem září v době plného květu vřesu, velmi vhodné pro rodiny s dětmi!

Národní park De Hoge Veluwe je častým cílem našich výletů. Jezdíme sem moc rádi. Opravdu divokou přírodu v Nizozemí prakticky nenajdete, takže tento park je jednou z mála oáz, kam se můžete vypravit, když zatoužíte po procházce mezi stromy. Park se nachází v jižní nizozemské provincii Gelderland, zabírá plochu asi 55 km² a kromě lesů jsou zde k vidění rozsáhlá vřesoviště i písečné duny. Vstup do Hoge Veluwe je ze tří stran u městeček Hoenderloo, Otterlo a Schaarsbergen. U každého vchodu najdete parkoviště bílých kol, které si můžete půjčit a projet po udržovaných stezkách celý park. Zastavit doporučuji u mého velmi oblíbeného a krásného Kröller-Müller muzea, které je citlivě zasazeno do okolní přírody. Muzeum obsahuje překvapivě rozsáhlou kolekci moderního umění s druhou největší sbírkou obrazů Vincenta van Gogha na světě. K muzeu patří i 25 ha velký lesopark se 150 sochami od slavných umělců.
Do národního parku De Hoge Veluwe se dá vyrazit na výlet v jakémkoliv ročním období, ale na podzim, když rozkvetou vřesoviště je asi nejkrásnější! Dostupný vlakem, autobusem, autem.

Národní park Utrechtse Heuvelrug najdete asi padesát kilometrů jihovýchodně od Amsterdamu a je to druhá největší zalesněná oblast v Nizozemsku se zbytky původních postglaciálních lesů, včetně staletých dubů a buků. V parku žije více než 100 druhů ptáků, několik druhů obojživelníků, plazů, netopýrů, motýlů, vážek a kobylek. Dobře značené turistické stezky vedou přes nádherné bukové aleje, kolem rozsáhlých písčin až na hezkou rozhlednu. V jarním období kvetou všude obří rododendrony, oblíbené keře posledního německého císaře Wilhelma II. Tento muž po své abdikaci v roce 1918 žil v exilu v zámečku v městečku Doorn. Do tohoto neobyčejného příběhu můžete proniknou při prohlídce muzea Huis Doorn. Součástí vaší výpravy může být i návštěva světoznámého arboreta Gimborn. Na 29 ha je vysázeno neuvěřitelných 3 000 druhů stromů a keřů. Výlet do národního parku Utrechtse Heuvelrug rozhodně doporučuji, my jsme byli nadšení a určitě se sem budeme vracet! Velmi vhodné i pro rodiny s menšími dětmi!

Národní park De Nieuw Land vznikl v roce 2018 v provincii Flevoland a leží asi 30km severovýchodně od Amsterdamu. Jde o největší národní park na světě na území kompletně vytvořeném člověkem - na nově vysušené půdě po uzavření zátoky Severního moře 30 km dlouhou hrází. Já znám zatím dvě části parku, které vám teď představím: De Lepelaarplassen neboli jezera kolpíků nabízí zarostlé stezky, které vás zavedou mezi rákosím, vrbami, ostružinami, omamně vonícími bezovými keři až k ptačím pozorovatelnám na březích tří jezer. Žije zde asi 300 druhů vodních ptáků například kolpíci, stříbrné volavky, ledňáčci, černé labutě a kormoráni, ale pozorovat se tady dají i bobři. Když procházíte mezi vykotlanými vrbami a kolem vás všude štěbetají ptáci, tak vás určitě překvapí zjištění, že se nacházíte na původním dně obří zátoky Severního moře. Celá oblast byla kompletně vysušena až v roce 1968. Mokřady vznikající při postupném odvodňování půdy téměř okamžitě osídlily tisíce vodních ptáků. Na svých každoročních poutích ze Severu na Jih se zde také začaly zastavovat a odpočívat další statisíce migrujících ptáků. Dnes je tato oblast unikátním příkladem síly přírody, která si území za pouhých šedesát let zcela podmanila. Zvláštní místo přitahuje ornitology a fotografy z celého světa a překvapí určitě každého. Informační centrum De Trekvogel je dobrým výchozím bodem pro pěší, ale park nabízí skvělý terén i pro cyklisty. Nezapomeňte si vzít dalekohled na pozorování ptáků a dlouhé kalhoty a dobré boty, pěší cesty vedou skrz rákosové porosty, které můžou být promáčené. O kousek dál mezi Almere a Lelystadem leží další velké území mokřadů Oostvaardersplassen. I tato část národního parku měla být původně zcela vysušena a obydlena, ale než se tak stalo, zasáhla příroda. Tisíce stěhovavých a vodních ptáků obsadili zdejší jezera, bažiny a louky a změnily původní lidské plány. Rozmáčenou krajinou se dá opatrně procházet jen po pár stezkách a v dřevěných pozorovatelnách tiše sledovat obyvatele ptačí říše. Určitě zajímavý cíl, pokud chcete strávit chvíli v přírodě. Nejpříhodnější čas je na jaře, kdy sledování okřídlených krasavců nebrání listí na stromech.