Blog

Hlavní společností zajišťující dopravu po Amsterdamu je GVB, která provozuje síť 15 pravidelných tramvajových linek, 35 autobusů, 5 linek metra a 8 tras pro přívozy. V noci od 00:30 do 07:00 jezdí noční linky s vyššími tarify a upravenými trasami. Jako jízdenka se používá speciální karta OV-chipkaart. Můžete si vybrat z celé řady verzí podle doby, kterou v Amsterdamu strávíte a jak často chcete dopravu využívat. Amsterdam je velmi kompaktní město. V případě, že je váš hotel v centru, tak prakticky všude dojdete pěšky. Zajímavé je také půjčení kola, nebo využití přepravy mezi jednotlivými atrakcemi lodí. Možností je opravdu mnoho, každý si určitě vybere.

Nejvíc používané hodinové a 24h GVB jízdenky můžete koupit přímo u řidičů v tramvaji nebo autobuse. Výhodné jsou také vícedenní karty na 48 - 168 hodin, které se dají pořídit ve specializovaných prodejnách například na hlavním amsterdamském nádraží, nebo na letišti.

Zajímavá pro vás může být karta I Amsterdam City Card. Díky ní máte v rámci určitého časového období zdarma dopravu po městě i vstupy do muzeí a slevy do dalších atrakcí, obchodů a restaurací.

Vámi vybranou kartu musíte při každém nástupu i výstupu odpípnout na speciální čtečce hned u dveří. V Amsterdamu je zvykem nastupovat do tramvaje vždy jen prvními a předposledními dveřmi, v autobuse jen prvními. Sedí zde řidič a u předposledních dveří i jeho pomocník - konduktor. Vždy se dívají, zda všichni nastupující kartu odpípnou, prodávají jízdenky, případně vám se vším ochotně poradí. Do metra musíte projít přes speciální brány, které se automaticky otevřou po odpípnutí kartou. Přívozy jsou zdarma.

GVB jízdenky neplatí pro vlaky! Například z letiště se velmi snadno a rychle dostanete do centra města vlakem. Jízdenku si musíte koupit předem ve žlutých automatech na letišti, nebo si pořiďte tzv. Amsterdam Travel Ticket, který zahrnuje zpáteční cestu vlakem na letiště i dopravu po městě.

Rozšířená verze Amsterdam Region Travel Ticket platí pro přepravu po městě, ale také pro vlaky na letiště, k moři do Zandvoort aan Zee, do skanzenu Zaanse Schans a na jaře i do Keukenhofu. Pozor ale na omezenou platnost. Oba typy Travel Ticket platí jen v den, kdy jste je označili, bez ohledu na čas prvního odpípnutí.

Pokud plánujete výlet do vzdálenějšího okolí Amsterdamu, využijte velmi dobře fungující vlaky. Holandsko je proslulé rychlou a kvalitní sítí vlakové dopravy. Většinou platí, že po příchodu na nádraží vám nejdéle do půl hodiny jede vlak, kam potřebujete. Jde o poměrně drahou službu, v Nizozemí jsou ale oblíbené rozmanité slevové akce na jízdenky v síti obchodů typu Albert, nebo Kruidvat. Když mi napíšete, zjistím pro vás, zda a kde nějaká akce probíhá.

Pokud budete mít jakýkoliv další dotaz ohledně dopravy po Amsterdamu, neváhejte a napište mi, ráda vám poradím!

Užitečné odkazy v angličtině:

přehled vícedenních jízdenek GVB - https://reisproducten.gvb.nl/en/uur-en-dagkaarten

I amsterdam City Card - http://www.iamsterdam.com/en/i-am/i-amsterdam-city-card

přeprava lodíhttps://www.iamsterdam.com/en/see-and-do/things-to-do/canal-cruising

Amsterdam Travel Ticket - https://reisproducten.gvb.nl/en/toeristen/amsterdam-travel-ticket

Amsterdam Region Travel Ticket - https://www.iamsterdam.com/en/plan-your-trip/getting-around/public-transport/amsterdam-region-travel-ticket

a tady si snadno svou cestu naplánujete, ke stažení i jako aplikace  - http://9292.nl/en#