Blog

Každé jaro se na pár týdnů otevřou brány Keukenhofu - jedné z nejkrásnějších květinových zahrad Evropy. Snad každý někdy slyšel o holandských tulipánech a tajemné zahradě kdesi u Amsterdamu, která svou krásou láká návštěvníky z celého světa. Přiznávám se, že i já jsem podlehla kouzlu tohoto místa.

 Také Karel Čapek ve své cestopisné knize "Obrázky z Holandska" obdivně napsal: "Copak o to (pravil závistivý zahradník v mém srdci), jim se to dělá. Kdybych já měl takovou hebkou rašelinnou prsť, kdyby mně napršelo tolik požehnané vláhy, kdybych já měl takovou měkkou zimu a ty kultury a ty peníze a vůbec, tak by mně to, holenku, taky bujelo o sto šest, nemyslíš? Člověče, pět set let zahradničení, to už je vidět i na těch kytkách." Postřehy Karla Čapka platí dodnes. Připadá mi, že tady roste všechno nějak samo, stačí zasadit a pak už se jen podivovat nad tím, jak nám to krásně roste a kvete. Ale zpátky do Keukenhofu!

Kde se vzal tak nádherný park uprostřed písčitého Holandska? V 15. století byla majitelkou tohoto území hraběnka Jacoba van Beierein, pěstovaly se tu bylinky a zelenina do její noblesní kuchyně - jméno Keukenhof znamená v překladu zelinářská/kuchyňská zahrada. V roce 1840 vznikl podle návrhu architekta Jana Zochera rozsáhlý lesopark a v roce 1949 zorganizoval tehdejší starosta městečka Lisse první výstavu cibulovitých květin v severní části parku. Pravidelné výstavy pro širokou veřejnost se zde konají od roku 1950. Dnes má park rozlohu 32 ha, stará se o něj celoročně 24 zahradníků a během tří jarních měsíců jím projde přes milion návštěvníků. Ročně tu vykvete 7 miliónů cibulek a najdete zde až 800 variant tulipánů. Cibulky se sází ve třech vrstvách nad sebou a tak postupně dorůstají a kvetou. V parku můžete obdivovat tematické květinové mozaiky, ve stylizovaných zahradách načerpáte spoustu inspirace a hlavně budete na každém kroku žasnout nad barevností a nekončících varietách něčeho tak zdánlivě banálního a obyčejného jako je tulipán a nejen ten! Kvetou tu i nevídané varianty narcisků, hyacintů, krokusů. Jeden pavilon je celý věnovaný orchidejím, druhý hostí pravidelně překrásnou a voňavou výstavu lilií...

A jaká byla cesta tulipánů do Holandska? Tak tahle historie kupodivu začíná v českém království v době císaře Ferdinanda I. Habsburského, kterému první cibulky podivné rostliny daroval osmanský sultán Sulejmán Nádherný. Původní domovinou divokých tulipánů jsou totiž horská úbočí Pamíru, odkud se rozšířily do celé Asie. Díky pečlivosti botanika a lékaře Mattioliho vykvetly v roce 1563 v zahradách Pražského hradu vůbec první tulipány v celé Evropě, odtud už to byl jen krůček do Vídně a díky botanikovi Charlesi de L´Eclusi se dostaly cibulky do nizozemského Leidenu do právě vznikající botanické zahrady. Díky příznivému podnebí a složení půdy se staly tulipány rychle velmi populární. Bohatí holandští měšťané byli ochotní za cibulku zaplatit vysoké částky. Tulipánová horečka trvala asi rok a skončila stejně rychle jako začala - v únoru 1637 nastal krach na komoditní burze a mnoho lidí doslova přes noc přišlo o všechno.

Tulipánové cibulky zůstaly dodnes jedním ze symbolů Nizozemí a patří mezi nejžádanější suvenýry. Jestli se i vy rozhodnete pro jejich koupi a to buď přímo v Keukenhofu, nebo třeba na známém plouvoucím květinovém trhu v Amsterdamu, mám pro vás pár užitečných doporučení. Nejvhodnější doba k sázení je konec září až říjen, cibulky se dávají asi 10 cm hluboko a 5 cm od sebe. Nejvíc jim vyhovuje hlinitopísčitá vzdušná půda. Nedoporučuje se zasadit cibulky dřív, protože pak by mohly během podzimu moc povyrůst a nepřežít tak zimu. Ale pokud už budou mít vaše cibulky klíček - v případě, že si je koupíte na jaře - tak se musí zasadit hned, jak přijedete domů. Po odkvětu se odstřihnou květy a celá rostlina se nechá zežloutnout. Až listy úplně seschnou, tak cibulku vytáhněte z půdy a uskladněte na suchém vzdušném místě. Celoročně můžete v půdě nechat cibulky skalkových a botanických tulipánů.

Pokud se vypravíte na jaře do Amsterdamu, určitě se do Keukenhofu zajeďte podívat. Můžete využít pravidelných autobusů, které po celou dobu otevření jezdí mezi Amsterdamem a parkem. Keukenhof leží totiž pár kilometrů jihozápadním směrem od města. Doporučuji vypravit se co nejdřív ráno, nebo až odpoledne kolem třetí hodiny. Vyhnete se tak zácpám na silnicích a přeplněným autobusům. Na stránkách parku je přehledná mapka dopravy. Pokud si budete kupovat vstupenku, prostudujte si všechny možnosti a kupte si tzv. combi ticket, kde máte započítaný vstup do zahrad plus dopravu a nebo využijte jízdenku Amsterdam Region Travel Ticket.

Mnohé české cestovní kanceláře pořádají levné tématické zájezdy za květinovými krásami Nizozemska. Doporučuji také nezapomenutelné projíždky lodí nebo na kole mezi rozkvetlými tulipánovými poli a nakonec na Holandsko můžete dlouho vzpomínat i doma na svých zahradách při sázení cibulek. Podrobné informace najdete na oficiálních stránkách parku, nebo mi napište, ráda vám poradím!

AKTUÁLNĚ: pro rok 2022 zavádí Keukenhof vstupenky na konkrétní den a čas. Pokud plánujete výlet za tulipány, nenechávejte nákup na poslední chvíli a pořiďte si vstupenky online včas! Na stránkách parku jsou už teď k dispozici.

http://www.keukenhof.nl/en/