Blog

Jeden z prvních velkých zážitků a setkání s místní kulturou, poté co jsme se před lety přestěhovali, byla oslava příjezdu Mikuláše do Amsterdamu. Svatý Mikuláš - v holandštině Sinterklaas - je populárním hlavním patronem města Amsterdam a to hlavně proto, že je uctíván jako oficiální ochránce námořníků, obchodníků a říká se, že i prostitutek.

 Ze starých záznamů vyplývá, že novodobým velkolepým oslavám předcházelo několik staletí drobných radostí určených hlavně pro chudé děti. Ani protestanská reformace nedokázala oblibu křesťanského světce potlačit. Od 19. století se průběh svátečních dnů začíná podobat těm dnešním. Vypráví se tu legenda o hodném biskupovi s bílými vousy i vlasy, který po celý rok žije ve velkém domě ve Španělsku a se svou parní lodí vyráží na přelomu října a listopadu do Holandska. Loď má naloženou dárky a doprovází ho spousta pomocníků tzv. Zwarte Pieten/Černých Petrů. Do Amsterdamu připlouvá každý rok první neděli po 11. listopadu a jeho plavbu sledují ze břehu i z lodiček tisíce lidí, celkový odhad je asi 350 000! U budovy námořního muzea z parníku i se svým doprovodem vystoupí a je uvítán starostou Amsterdamu. Poté přesedne na bílého koně, jehož jméno je Amerigo a projíždí centrem až na hlavní náměstí Dam. Po ulicích kolem něj pobíhají desítky usměvavých Černých Petrů, rozdávají mezi přihlížející drobné sladkosti, žertují a vybírají od dětí kreslené obrázky a dopisy pro Mikuláše.

Od chvíle, kdy je Sinterklaas ve městě, nechávají děti vždy před spaním u dveří nebo tradičněji u krbu jednu svou botu, do které uloží dárek pro Mikuláše a pro jeho koně mrkvičku, nebo jablíčko a sklenici s vodou. Ráno najdou v botě drobný dárek, většinou sladkost - čokoládové písmeno, perníčkové sušenky "pepernoten", nebo marcipánové pečivo. Celé mikulášské slavení končí 5. prosince, Sinterklaas nechává tento večer za dveřmi velký pytel plný dárků. Ke každému patří i básnička vypovídající něco o člověku, pro něhož je balíček určený. Nejdřív je nutné přečíst nahlas veršíky a až pak se může překvapení rozbalovat. Autor dárku i textu zůstává většinou anonymní. Jde totiž často o velmi přesnou, trefnou a otevřenou reflexi povahy obdarovaného nebo událostí uplynulého roku. Šestého prosince se Mikuláš vrací domů do Španělska. Po celou dobu pobytu v Nizozemí navštěvuje děti ve školách, na náměstích, v nemocnicích a účastní se celé řady společenských akcí. Jeho příjezd i program komentuje a vysílá nizozemská televize, rozhovory místních se točí kolem tradičních oslav, vymýšlí se dárky i jejich kreativní zabalení. Lidé se baví při skládání básniček a dlouhé listopadové večery ubíhají v dobré náladě, kterou sebou vždy Sinterklaas a jeho věčně veselí pomocníci přináší. I když Černí Petři jsou v posledních letech tématem diskusí o rasismu. Připomínají koloniální minulost země a oblibu černošských sluhů. Ale ono stačí jen změnit úhel pohledu - vždyť pokud se musí s dárečky protáhnout do domů tolika komíny plnými sazí - to by nikdo nemohl dopadnout jinak než úplně začerněný.

Tak co na tohle říkáte moji milí čtenáři? Pár kroků na Sever a téměř všechno je jinak a proto je tak báječné, osvěžující a ozdravující cestovat! Vyražte i vy za poznáním! Dokonce i v zimě je co objevovat!

Aktuální informace o programu oslav najdete tady: http://www.sintinamsterdam.nl/