Blog

Amsterdam Coffee Festival, má práce v kavárně a nekonečná láska k vůni a chuti kávy mě přivedli k napsání tohoto malého průvodce po nejzajímavějších místech, která stojí za to ve spleti amsterdamských uliček objevit a navštívit.

Začneme, jak je mým zvykem, trochou té historie. Pěstování kávy bylo dlouhou dobu výsadou arabského světa a vývoz zelených zrníček byl pod hrozbou těžkých trestů zakázán. Až Holanďan Pieter van der Broecke tajně přivezl v roce 1616 do Evropy první kávové rostlinky z Jemenu. Holandští obchodníci začali pěstovat kávu ve svých koloniích, postupem času vytlačili arabskou konkurenci a stali se největším evropským dodavatelem kávy a to zejména z vlastních plantáží na Jávě, Cejlonu a Sumatře. Obyvatelé Nizozemí patří dodnes mezi největší pijáky tohoto celosvětově oblíbeného nápoje - spotřebují téměř sedm kilo pražených zrníček na osobu ročně, což je řadí na třetí místo na světě. Nejpopulárnější je tzv. "koffie verkeerd" v překladu "špatná káva" - malé množství kávy zalité spoustou horkého mléka. Kvalita, chuť, správný postup přípravy různých druhů kávy jsou pro Holanďany tak nějak nedůležité, daleko víc je popíjení voňavého nápoje spjaté s pocitem domácké pohody, relaxu mezi přáteli a nebo s přestávkou v práci, nazývanou zde příznačně "koffietijd".

Rozvoj podniků zaměřených na kvalitní výběrovou kávu je módní záležitost posledních pár let. Nově vzniklé malé pražírny jsou sice velmi populární, ale nejvíc se pořád spotřebuje kávy z automatů, které najdete opravdu všude. Převážná většina podávané kávy nemá žádnou chuť, nebo ještě hůř je vážně nedobrá. Pokud patříte mezi opravdové milovníky tohoto lahodného nápoje, pak doporučuji raději si vybrat z mého průvodce, nebo i z dalších recenzí, které najdete na internetu. V běžných restauracích si raději dejte na zahřátí a povzbuzení mátový čaj připravovaný z čerstvé máty a podávaný s medem.

Teď už ale rovnou ke kavárnám. V přiložených odkazech najdete adresy i víc informací. Upozorňuji pro jistotu, že dobrá káva je přece jen v rukou lidských - zkušený barista vykouzlí skvělý nápoj a jeho kolega vám druhý den přinese něco, co se nedá pít. Berte proto, prosím, tohoto průvodce jako orientační základ a držte se svých chutí a zkušeností. A budu moc ráda, pokud se o ně a třeba i další doporučení podělíte v diskuzi na facebooku Amsterdamcesky. Přeji lahodné zážitky

Výběr NEJ TOP kaváren 2019 podle Amsterdam česky:

Bocca Store - https://www.facebook.com/BoccaCoffee/  https://www.bocca.nl/

Úplná špička amsterdamské kávové scény. Nádherná kavárna/pražírna/obchod s profi přístupem. Pokud chcete zažít něco vyjímečného, pak neváhejte a zajděte sem! Jejich filtrovaná káva je top!

Scandinavian Embassy - http://scandinavianembassy.nl/

Příjemná kavárna severského minimalistického stylu, jednoznačně nejlepší koncept ve městě, za kterým určitě stojí zato se vypravit. Vřele doporučuji!

Lot Sixty One - https://lotsixtyone.myshopify.com/

Voní tu čerstvě upražená káva a hned od dveří poznáte, že tady mají kávu opravdu rádi.

FUKU Amsterdam - https://friedhats.com/

Cenami ověnčený Lex Wanneker - mimo jiné držitel ocenění nejlepší barista světa - si otevřel vlastní podnik a za jeho senzační kávou se vyplatí vyrazit mimo centrum.

Coffee Sometime - http://www.coffeesometime.nl/

V této chvíli nejkrásnější amsterdamská kavárna a naprosto skvělá káva. Tady je vidět majitelčino nadšení a láska jak ke kávě tak i k minimalistickému severskému designu.

Hummingbird

Velmi stylová kavárna v centru města na Spuistraat 217. Jejich káva stojí za ochutnání, ale ještě zajímavější je interiér a nablýskaný kávovar, jaký jste ještě neviděli.

Public Space

V současnosti jedno z nejoblíbenějších míst amsterdamských milců výborné kávy, jídla a designu. Najdete kousek od filmového muzea EYE na Bercylaan 301.

4850 - https://www.4850.nl/

Zde se snoubí láska ke kávě i vínu. Originální koncept zaměřený na kvalitu.

NewWerktheater - https://newwerktheater.com/

Všestranný prostor, kde se pečlivě věnují nejen kávě, ale i jídlu. V pohodové a inspirující atmosféře zde můžete strávit celé dny.

Coffee • Coconuts - http://coffeeandcoconuts.com/contact/

Jedno z nejpopulárnější míst sídlí v budově bývalého kina postaveném ve stylu art deco. O víkendu budete v této čtyřpatrové kavárně marně hledat volný stůl. Atmosféra, káva i jídlo stojí rozhodně za návštěvu i za nějakou tu chvilku čekání.

Back to Black - http://www.backtoblackcoffee.nl/en/

Pražírna, kafírna, cukrárna, vše v jednom. Provozují mladí Amsterdamané s nadšením a touhou žít své sny.

Toki - http://www.tokiho.amsterdam/

Kavárna na okraji čtvrti Jordaan je uskutečněným dlouholetým snem pana majitele. Vaří kávu od berlínských Bonanza, čaje z Brooklynu a točí pivo z Londýna.

The Hoxton - https://thehoxton.com/holland/amsterdam/restaurants-and-bars/lottis

Veřejnosti otevřená hotelová restaurace na jednom z nejkrásnějších grachtů v centru města. Pokud se chcete zabořit do měkkého křesla a v poklidu si vychutnat šálek kávy, pak tohle je místo pro vás.

Scheltema Vascobelo - https://www.vascobelo.be/amsterdam-scheltema

Přímo u hlavního náměstí Dam v knihkupectví Scheltema vám v prvním patře připraví překvapivě dobrou kávu. Vládne tu starosvětská atmosféra s nádechem vůně kávy i nových knih.

Caffénation https://www.facebook.com/CaffenationAmsterdam/ https://caffenation.be/

Kavárnička poblíž Vondelparku, kam doporučuji zajít v letním horkém odpoledni. Jejich nabídka ledových káv je ohromující a hlavní postava kavárny Bert van Wassenhove je nepřehlédnutelný a charismatický znalec všeho, co se kafe týká.

Trakteren - http://www.trakterenkoffie.nl/

Tady představují veřejnosti různé druhy káv z celého světa, pořádají dugustace a přípravě kávových nápojů se věnují s velkou pečlivostí.

Coffee Bru - http://www.coffeebru.nl/

TOP kavárnička se skělými dortíčky i filtrovanou kávou.

De School - http://www.deschoolamsterdam.nl/en/cafe/

V prostorách bývalé školy se nedávno zabydlel koncept špičkové restaurace, kavárny, pražírny a nočního klubu v jednom. Tohle zajímavé místo stojí za návštěvu, i když je trošku z ruky.

White Label Coffee Roasters - https://whitelabelcoffee.nl/

Dva mladí kluci se pustili do podnikání s vervou, stali se dodavateli do mnoha amsterdamských kaváren a doporučují jejich etiopskou kávu pít černou bez mléka, aby jste si vychutnali delikátní a jemnou chuť.

Monks Coffee Roasters - http://www.monkscoffee.nl/

Krásná kavárna inspirovaná dlouhodobým pobytem majitele Patricka Abbota v Austrálii. Pečlivý a láskyplný přístup ke kávě i zákazníkům.