Blog

Hektický, bláznivý, zábavný, okouzlující, ale i únavný, přeplněný a hlučný, to všechno a ještě mnohem víc je Amsterdam. Já vám teď ale chci představit i další místa svérázného Nizozemského království, které je narozdíl od Amsterdamu upravené, čisté a spořádané, s políčky a pastvinami srovnanými jak podle pravítka, s rozkošnými vesničkami i městečky a s nekonečným písčitým pobřežím bouřlivého Severního moře.

Amsterdam vyzařuje do světa liberální, svobodomyslnou atmosféru, která každoročně přitáhne mnoho miliónů zvědavců. Téměř každý z nich touží spatřit na vlastní oči legendární červenou čtvrť, která se nachází přímo uprostřed centra v nejstarší části města.

Pro milovníky květin je Nizozemsko pravým rájem. Na jaře se celé pobřeží Severního moře rozzáří pestrobarevnou paletou rozkvetlých květinových polí a celoročně bývá veřejně přístupná vůbec největší květinová burza na světě Royal FloraHolland v městečku Aalsmeer.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn je jednou z nejvýraznějších postav celosvětového malířství. Svou tvorbou i životním stylem významně přispěl k lesku holandského zlatého věku v 17. století.

V neděli 22.července 2018 byl zahájen provoz nové linky amsterdamského metra. Cílem tohoto rozsáhlého a komplexního projektu bylo odlehčit přetíženému centru a zpříjemnit pohyb chodcům a cyklistům na povrchu. Jenže megalomanská a velmi kontroverzní stavba měla už od počátku řadu odpůrců a i dnes - ve chvíli, kdy je vše hotové - se nad metrem vznáší otázka, zda šlo o dobré a smysluplné rozhodnutí.